چاپ

میانگین امتیار کاربران: / 174
ضعیفعالی 

آموزش تصويری نصب سیستم عامل ويندوز XP


برای نصب ویندوز XP دو شیوه وجود دارد. در حالت اول ممكن است شما در سیستمتان نسخه های دیگری از ویندوز را نصب كرده باشید. در این حالت با قرار دادن سی دی ویندوز XP می توانید شروع به نصب این برنامه بكنید. در حالت دوم كه ما در اینجا به توضیح جامع آن می پردازیم یا در سیستم تان از قبل ویندوز نصب نشده است یا دچار مشكل شده و قابل اجرا نیست یا اینكه شما می خواهید خودتان كنترل كامل بر روی فرآیند نصب اعمال كنید.

حالت اول

در این وضعیت شما باید ابتدا سیستم را از طریق CD-ROM بوت كنید. بسته به نوع سیستم تان باید درایو راه انداز سیستم خود را از هارد به CD-ROM تغییر دهید. (برای این کار با روشن کردن سیستم و زدن دکمه Delete وارد محیط Bios می شوید و بعد از آن در منوی Boot گزینه بوت اول رو بر روی CD-ROM  قرار می دهید و با زدن گزینه Save and Exit تنظیمات را ذخیره نموده و از آن خارج می شوید)

حالا CD ویندوز XP را CD-ROM قرار دهید و سیستم را ریست کنید حالا وقتی سیستم با این CD بوت شد جمله زیر می آید که شما باید قبل از این که نقطه ها به پایان برسند ENTER  کنید در غیر این صورت وارد محیط نصب نمی شوید. ولی پس از این که در حین نصب سیستم ریست شد دیگر نباید این کار را انجام دهیم.

PRESS ANY KEY TO BOOT FROM CD .. در اینجا اینتر کنید (فقط برای اولین بار)

 

برنامه شروع به كپی فایلهای مورد نیاز خود می كند.

سپس مطابق شكل زیر با پنجره ای با سه گزینه مواجه خواهید شد كه با فشار دادن كلید ENTER ویندوز شروع به نصب می كند. فشردن كلید R در سیستم باعث مرمت و بازسازی اطلاعات ویندوز قبلی شما می شود ( این گزینه برای مواردی استفاده می شود كه شما از قبل بر روی سیستم خود ویندوز XP نصب كرده اید ولی با بروز مشكلاتی نمی توانید به درستی از آن استفاده كنید و این قسمت سعی در كپی و بازسازی برخی فایلهای مورد نیاز كرده و سیستم را مجدداً در وضعیت اجرایی و عملیاتی قرار می دهد)

فشردن كلید F3 نیز امكان خروج از مراحل نصب را فراهم می كند.

 

برای ادامه نصب كلید ENTER را فشار دهید . پنجره ای مطابق شكل زیر نمایان شده كه شرح توضیحات مربوط به توافق نامه استفاده از این سیستم عامل است . با انتخاب كلید F8 از این صفحه عبور كنید.

برنامه Setup شروع به بررسی سیستم شما كرده تا نسخه های قبلی سیستم عامل ویندوز را در صورت وجود در سیستم تشخیص می دهد. پس از بررسی سیستم پنجره ای همانند شكل زیر نمایان شده و درایو های سیستم شما را لیست می كند. شما در این قسمت می توانید مسیری كه برای نصب ویندوز مورد استفاده قرار می گیرد را تعیین كنید.

اگر از قبل سیستم شما پارتیشن بندی شده یا اگر سیستم عاملی از قبل بر روی آن نصب می باشد شما می توانید درایو مورد نظر خود را جهت نصب ویندوز انتخاب كنید.

توجه : در صورتی كه می خواهید سیستم عامل ویندوز قدیمی خود ( مثلاً 98 یا 2000 یا ME یا ... ) را حفظ كنید، نباید ویندوز XP را بر روی درایوی كه این سیستم عامل ها در آن نصب شده اند ، نصب كنید . انجام این كار با تداخل در برنامه ها و پوشه های شما بالاخص پوشه Program Files، باعث بروز برخی ایرادات خواهد شد.  

برای شروع نصب بر روی نام درایو مورد نظر رفته و كلید ENTER را فشار دهید .

در صورتی كه در این مرحله قصد اتمام فرایند نصب را دارید و می خواهید از این برنامه خارج شوید كلید F3 را انتخاب كنید.

(شما در این تصویر حتما تعداد درایو های بیشتری دارید )

پس از این مرحله با صفحه ای مواجه خواهید شد كه چهار گزینه مختلف Format در آن قابل انتخاب است. مطابق استاندارد های كامپیوتری دو نوع قالب بندی و فرمت برای هارد ها مورد استفاده قرار می گیرد. حالت اول و قدیمی كه مورد استفاده سیستم عامل های ویندوز 98 بود كه با عنوان FAT از آنها نام برده می شود و در حالت بعدی كه از لحاظ امنیتی و سرعت عملكرد بهتری دارد كه NTFS نامیده می شود.

گزینه اول و سوم در این صفحه هر دو به حالت قالب بندی NTFS اشاره دارد. انتخاب گزینه اول فرمت هارد را در وضعیت Quick و به سرعت انجام می دهد ولی حالت سوم مدت زمان بیشتری به خود اختصاص داده و درایو تعیین شده را بطور كامل فرمت می كند ( اگر شما از قبل دراوی خود را فرمت نكرده اید یا اگر پارتیشن بندی خود را تغییر داده اید باید از حالت سوم استفاده كنید.

به همین ترتیب گزینه دوم و چهارم نیز مربوط به قالب بندی FAT است.

 

توجه : اگر شما در سیسیتم تان ویندوز 98 یا ME داشته باشید و گزینه NTFS را انتخاب كنید، پس از اتمام مرحله نصب ویندوز و با اجرای ویندوز 98 یا ... دیگر به پارتیشن NTFS دسترسی نخواهید داشت و این درایو تنها از طریق ویندوز XP در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

 (البته اگر برای بار اول است که XP نصب می کنید گزینه آخر بهترین گزینه برای شما است) با توجه به توضیحات فوق نوع فرمت و قالب بندی سیستم را انتخاب كرده و كلید ENTER را فشار دهید.

برای صرفنظر كردن از مرحله نصب می توانید كلید ESC را فشار دهید.

پس از این مرحله پنجره دیگری نمایان شده و سسیستم شما پس از مدتی Restart می شود.

از این قسمت فرایند اصلی نصب ویندوز با نمایان شدن شكل زیر آغاز می شود.

بطور معمول مدت زمان بالای 50 دقیقه جهت نصب به شما نشان داده می شود.

پس از اتمام مراحل Collecting information ، Dynamic Update، Preparing installation به مرحله Installing Windows می رسیم.

پنجره ای كه در این قسمت دیده می شود مربوط به تنظیمات Regionaland Language Options می باشد. در این قسمت با انتخاب گزینه Customize و Details كشور و زبان خود را انتخاب كنید ( ایران ، فارسی) . البته پس از انجام نصب و از طریق Control Panel نیز می توان این تغییرات را اعمال كرد. اگر مشكلی با این قسمت دارید می توانید بدون اعمال تغییری گزینه Next را انتخاب كنید.

 

در پنجره Personalize your Software نام خود را در قسمت Name و كلمه ای دلخواه به عنوان نام سازمان یا موسسه خود در قسمت Organaize وارد كنید ( این اسامی اختیاری است و هر چیزی می تواند باشد. مثلاً Home).

در قسمت بعد شما باید رمز یا سریالی كه برای نصب ویندوز XP مورد استفاده قرار می گیرد را وارد كنید.

 

پس از بررسی رمز وارد شده از طرف شما و در صورت صحیح بودن آن پنجره Computer Name and Administrator Password را مشاهده خواهید كرد. (دربعضی از نسخه ها ممکن است این مراحل جابجا باشد ولی همه آنها به همین حالت است)

شما باید در قسمت Computer Name یك نام دلخواه برای سیستم خود وارد كنید.

در قسمت Administrator password رمز عبوری كه كاربر مدیر سیستم برای ورود به آن نیاز دارد را وارد كنید. در قسمت Confirm نیز مجدداً این كلمه را وارد كنید.

در صورت تمایل می توانید رمزی در این دو قسمت انتخاب نكنید و آن را خالی رها كنید.

در صفحه Date and Time Settings می توانید موقعیت جغرافیایی خود را انتخاب كنید. از منوی آبشاری Time Zone، گزینه Tehranرا یافته و انتخاب كنید.

مرحله بعد مربوط به تنظیمات كارت شبكه سیستم شماست. بر روی دكمه NEXT این قسمت كلیك كنید تا از این مرحله عبور كنید. اگر

 

در پنجره Workgroup or Computer Domain نیز تنظیم پیش فرض كه WORKGROUP است را تایید كرده و با انتخاب گزینه NEXT این مرحله را نیز به اتمام برسانید.

 

تا اینجا مراحل اصلی نصب ویندوز به پایان رسیده و شما با شكلی همانند طرح زیر مواجه خواهید شد.

بسته به نوع درایور كارت گرافیک و اندازه بزرگنمایی مانیتورتان ممكن است با پیغامی همانند پیغام شكل زیر مواجه شوید. در هر حال دكمه OK را در آن انتخاب كنید.

 

به پنجره آبی رنگ Wellcome to MicrosoftWindows وارد خواهید شد. برای ادامه مراحل بر روی دكمه NEXTكلیك كنید.

 

گزینه No, not at this time را در پنجره Ready to Register انتخاب كنید و سپس دكمه Next را در آن صفحه كلیك كنید.

 

 

همانطور كه در شكل زیر مشاهده می كنید، در پنجره Who will usethis computer شما می توانید نام پنج كاربری كه از سیستم استفاده می كنند را وارد كنید. البته وارد كردن تمامی این فیلدها ضروری نیست و شما می توانید در قسمت YourName تنها نام خود ( یا هر نام دلخواهی ) را وارد كرده و بقیه آنها را خالی رها كنید. سپس دكمه NEXT را انتخاب كنید.

 

در مرحله آخر و برای ورود به ویندوز دكمه Finish را در پنجره Thank you انتخاب كنید.

 

 

 

حالت دوم

در این نوع نصب فقط در  ابتدا کمی با حالت قبل تفاوت دارد ولی  بعد  از  اولین restart شدن  درست باید حالت قبلی را تکرار کنید ولی با این حال دوباره کاملا توضیح می دهم.
بسیاری از كاربرانی كه از سیستمعامل های دیگری مانند ویندوز 95 یا 98 یا ME یا SE استفاده می كنند XP را هم جمعسیستم عامل خود اضافه كرده اند. شما می توانید خیلی راحت و مانند نصب یك نرمافزار ساده XP را در كامپیوتر خود نصب كنید. برای نصب XP ابتدا پس از تهیه CD مربوطه و مشخص كردن و انتخاب كردن درایوی كه می خواهید XP را در آن نصب كنید، CD را داخلCD-ROM   قرار دهید صفحه ی نصب ویندوز به صورت AUTORUN یا خودكار ظاهر می شود درغیر این صورت می توانید آن را از طریق پنجره My COMPUTER باز كنید، به یاد داشتهباشید قبل از انجام هر كاری، اول شماره سریال ویندوز را در گوشه ای یادداشت كنید،بعد از باز كردن صفحه نصب ویندوز انتخاب های متعددی در پیش روی شما قرار می گیرد ازجمله:


نصب ویندوزINSTALL WINDOWS XP                                                                                     
انجام وظایف اصلیPERFORM ADDITIONAL                                                                           
بررسی برنامه های قدیمی قابل اجراء در سیستمCHEK SYSTEM COMPATIBILITY                    

 

با انتخاب گزینه اول INSTALL WINDOWS XP كادر محاوره ایكوچكی به نام WINDOWS SETUP در مقابل شما ظاهر می شود، در قسمت بالا و در سمت چپاین كادر محاوره ای دو گزینه در اختیار شما قرار می دهد:


ارتقاء درجهUPGRADE                                
نصب جدیدNEW INSTALLATION                

 

گزینه ی شماره 1 همان سیستمی را كه اكنون در حال استفاده از آن هستید را به ویندوز XP ارتقاء می دهد اما گزینه ی شماره 2 یک سیستم عامل جدید برایتان نصب می كند، پس شما گزینه شماره 2 را انتخاب می كنیدو دكمه ی NEXT را فشار می دهید، سپس توضیحاتی در مورد خود ویندوز و قراردادهای آناست كه شما با انتخاب گزینهI ACCEPT THIS AGREEMENT و موافقت كردن در مرحله بعدیشماره ی سریالی را كه قبلا یادداشت كرده بودید را از شما می خواهد شماره را وارد وNext می كنید، اكنون وارد SETUP OPTIN می شوید گزینه ی ADVANCED OPTION را انتخاب  كنید و قسمت دوم مسیری را كه ویندوز باید طی کند با همان درایوی را که می خواهید ویندوزتان را بریزید انتخاب کنید:

 
مثلd:/WINDOWS 

 

و گزینه ی COPY ALL INSTALLATION FILE FROM SETUP CD را فعال كنید (این دکمه باعث می شود بعد از ریست کردن دیگر احتیاج به اینکه CD را در CD-ROM  قرار دهید ندارید)، سپس دكمه ی NEXT را زده در مرحله بعدی یعنی GEY UPDATE SETUP FILE روی گزینه دوم كلیک كرده و آن را فعال می كنید، بعد از چند ثانیه ستونی در سمت چپ تصویر ظاهر می شود كه در حال پر شدن است و در حال كپی كردن فایل ها و... در سمت راست هم جزئیاتكارهایی كه در حال انجام است و توضیحاتی در مورد ویژگی های ویندوز و وسایل و امكانات آن نوشته می شود، وقتی كار كپی كردن فایل ها به پایان رسید كامپیوتر به طورخودكار برای اولین بار  RESTART می شود. بعد از آن كامپیوتر برای بالا آمدن دو انتخاب در مقابل شما قرار می دهد انتخاب اول همین ویندوزی است كه تازه نصب شده و انتخاب دوم ویندوزی كه قبلا داشتید البته چون فعلا برای اولین بار است كه وارد ویندوز تازه می شوید و هنوز هم نصب به طور كامل انجام نشده است كامپیوتر خود به خودوارد همان گزینه ی اول كه ویندوز تازه است می شود و ادامه ی كار نصب را دنبال می كند. اكنون وارد محیطی تقریبا شبیه به محیط DOS شده اید با فشردن دكمه F2 وارد مرحله بعدی شده و ENTER كنید، سپس نام درایوی را كه می خواهید ویندوز در آن نصب شود را می پرسد شما با انتخاب نام درایو مورد نظر از فهرست مذبورENTER كرده و وارد مرحله ی بعد می شوید اكنون در مرحله SETUP WILL INSTALL WINDOWS ON PARTION هستید و در مقابل شما 6 وجود دارد روی گزینه ی ششم یعنی: LEAVE THE CURRENT FILE SYSTEM INTACT رفته و ENTER كنید؛ البته كامپیوتر معمولا به طور پیش فرض روی گزینه ی آخر یا همان گزینه ی ششم می رود. سایر گزینه ها مربوط به تغییر دادن نوع پارتیشن شماست كه بسته به نوع كاربرد و امنیت مورد نیاز تغییر می كند كه برای یک كاربر معمولی همان گزینه ی ششم مناسب است.
در مرحله ی بعد از شما خواسته می شود تا برای كپی شدن فایل ها كمی صبر كنید، یک ستون زرد رنگ شروع به پر شدن می كند و  پس از اتمام اینكار كامپیوتر برای دومین بار RESTART می شود بعد از بالا آمدن خود به خود روی XP رفته و صفحه ی آغازین ویندوز برای اولین بار به نمایش در می آید در این مرحله ما و سهم به كار می افتد در سمت چپ تصویر و خلاصه ای از كارهایی كه تا كنون انجام شده و در حال انجام شدن هستند را برای شما می نویسد بعد از این مرحله كادر محاوره ایدیگری به نام: WINDOWS XP PROFESSIONAL SETUP در مقابل شما ظاهر می شود كه تنظیمات مربوطه به زبان را می پرسد البته این تنظیمات از قبل به طور پیش فرض انتخاب شده است و در غیر این صورت می توانید آن را تغییر دهید و NEXT كنید و نام و نام سازمان را كه به دلخواه شماست را وارد كرده و نامی هم برای كامپیوترتان انتخابكنید البته در اینجا در قسمت انتخاب زبان اگر مایل باشید می توانید زبان فارسی را انتخاب كنید تا زبان فارسی هم در ویندوزتان نصب شود یا به اصطلاح ویندوزتان فارسی شود. در مرحله بعد از شما ADMINISTRATOR PASSWORD را می خواهید كه آن هم بنا به میل شما اگر می خواهید برای ویندوز كلمه عبور در نظر بگیرید تا فقط خودتان بتوانید وارد آن شوید می توانید آن را هم وارد كنید در غیر این صورت بدون وارد كردن چیزی فقط  OKكنید. صفحه ی بعد پیش كد شهر یا شهرستان محل سكونت شما برای برقراری ارتباط با اینترنت است كه پس از وارد كردن در دومین محل یعنی AREA  CODE، NEXT  می كنید و سیستم را بنا به تن یا پالس بودن سیستم تلفن تان تغییر می دهید. در مرحله مربوط به تنظیمات تاریخ و زمان است و مرحله بعد از آن مربوط به نصب لوازم مربوط به شبكه یا INSTALLING NETWORKS است و كارهایی از جمله REGISTERING COMPENENTS و... را انجام می دهد. پس از انجام این كارها كامپیوتر برای سومین بار RESTART می شود و پس از روشن شدن در مقابل شما دو گزینه قرار می گیرد:


                                                MICROSOFT WINDOWS XP PROFESSIONAL سیستم عامل جدید

   MICROSOFT WINDOWS 95/98/SE/ME سیستم عاملی كه قبلا روی كامپیوتر شما نصب بود


با انتخاب اولین گزینه وارد ویندوز تازه می شوید در ابتدا XP برای ورود اولین بار به داخل این محیط به شما خوش آمد گویی می كند و چند سوال هم در مورد ارتباط با اینترنت از شما می پرسد كه با جواب دادن به این سوالات وارد مرحله بعدی یعنی ورود به DESKTOP می شوید، و می توانید برنامه های مورد نیاز را نصب و شروع به كار نمایید...

 

- می توانيد تمام اين مراحل را به صورت مجازی در يک محيط شبيه‌سازی شده تست کنيد. برای اين کار، می توانيد برنامه Windows_Xp_Setup_Simulator را از طریق لینک زیر دانلود کنید: